Nagłówek strony

Idź do treści

Gramy z nadzieją: Piotr Rachoń Quartet

2022-06-15 18:00 Jeleniogórskie Centrum Kultury
Piotr Rachoń Quartet koncert Amazonia

Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Wrocław rozpoczyna program skierowany do młodzieży i dzieci z domów dziecka prowadzonych przez Karkonoskie Stowarzyszenie Pomocy Dziecku i Rodzinie Nadzieja. Pierwszy koncert już 15 czerwca. W Jeleniogórskim Centrum Kultury wystąpi Piotr Rachoń Quartet. 

Piotr Rachoń Quartet wystąpi z projektem „Amazonia” – wybrzmi współczesny jazz, pełen dynamiki i zaskakujących zwrotów. Z etno inspiracjami w tle oraz dozą muzycznej medytacji. 

Piotr Rachoń jest artystą który dał się poznać w licznych projektach z pogranicza awangardy, free jazzu, ethno i klasyki między innymi z JazzBlaster, z Jorgosem Skoliasem, Pulsarus, czy Orkiestrą Avatar.  Pianista przez wiele lat współpracował muzykami z różnych stron świata, w tym z muzykami etnicznymi z Mongolii. To bogactwo muzycznych i życiowych doświadczeń jest słyszalne w jego grze – żywiołowej, emocjonalnej, ale także lirycznej i nastrojowej. Brzmienie Piotra Rachonia trudno pomylić z jakimkolwiek innym pianistą, jest on przy tym niezwykle barwną osobowością sceniczną.

W muzyce PRQ słychać inspiracje ethno i naturą, a koncerty zespołu pozostawiają na długo wrażenie. Muzycy dzielą się swoim postrzeganiem świata i muzyki, robią to szczerze i kunsztownie. Sięgają przy tym po ciekawy zestaw brzmień, gdzie obok typowego instrumentarium dla kwartetu jazzowego pojawiają się instrumenty etniczne oraz niecodzienne instrumenty i efekty gitarzysty Vojto Monteura (np. „elektroniczna” gitara  ambientowa oraz gitara bezprogowa). Vojto to współpracownik Leszka Możdżera, znany z EABS, czy Miloopy. To ceniony instrumentalista, kompozytor i producent. W PRQ odpowiada za przestrzenie i kolory, a także za partie solowe i instrumentalne dialogi z pianistą. Walorem zespołu jest także sekcja rytmiczna. Jakub Olejnik to kontrabasista nierzadko sięgający po smyczek, dodający własnego koloru i brzmienia. Paweł Nienadowski jest żywiołowym perkusistą, wykorzystującym tradycyjny zestaw perkusyjny jaki i etniczne instrumenty perkusyjne.

Organizator 
Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Wrocław

Partnerzy
Karkonoskie Stowarzyszenie Pomocy Dziecku i Rodzinie NADZIEJA 
Jeleniogórskie Centrum Kultury w Jeleniej Górze
Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze
Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych CZASOPRZESTRZEŃ we Wrocławiu


Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Kultura Dostępna z państwowych funduszy celowych do wysokości 50 000 zł
Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław
oraz

Mecenat
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego
STOART

WEPA

15 czerwca o g. 18:00

Miejsce: Jeleniogórskie Centrum Kultury

Back to top
QR code for print with page url