Nagłówek strony

Idź do treści

GraMY z Nadzieją 2022

Uczestnicy programu Gramy z nadzieją

Program GraMY z Nadzieją skierowany jest  do młodzieży oraz dzieci – wychowanków domów dziecka prowadzonych przez Karkonoskie Stowarzyszenie Pomocy Dziecku i Rodzinie Nadzieja na terenie Jeleniej Góry i powiatu Karkonoskiego. Program obejmuje szereg działań o charakterze kulturalno-animacyjno-terapeutycznym, których celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w rozwoju emocjonalnym oraz poprawa dostępu do kultury.

Program obejmuje

  • 3 mikrokoncerty zorganizowane w placówkach na ternie Jeleniej Góry oraz Powiatu Karkonoskiego
  • 2 koncerty wyjazdowe – w Jeleniogórskim Centrum Kultury oraz Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych we Wrocławiu.
  • Wycieczki oraz zwiedzanie Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze oraz Centrum Kultury Akademickiej Czasoprzestrzeń, na. Terenie zrewitalizowanej, zabytkowej zajezdni tramwajowej we Wrocławiu. Obejmujące ciekawe zakamarki np. piwnice, które pełniły rolę schronów przeciwlotniczych, posłuchać historii zabytku oraz zwiedzić aktualne wystawy. 
  • Cykl warsztatów umuzykalniających z elementami muzykoterapii
  • Warsztataty realizowane przez Partnera Programu, , które przybliżą dzieciom tradycyjne metody rękodzieła. Do wyboru będą zajęcia w ciemni fotograficznej, pracowni sitodruku, stolarni oraz pracowni konserwacji mebli. W każdym z tych miejsc dzieci będą miały możliwość poznać charakter pracy danego artysty oraz spróbować swoich sił w samodzielnym wykonaniu dzieła. 

Zaplanowane działania o angażująco-integrującym charakterze, umożliwiają rozwijanie pasji i zainteresowań, uwrażliwiają oraz wspomagają proces usamodzielniania podopiecznych oraz przygotowania do wejścia w samodzielne życie. Dają możliwość obcowania z muzyką zarówno w formie mikrokoncertów, jak również wyjazdów, będąc dla części podopiecznych pierwszą w życiu możliwością kontaktu z muzyką w przestrzeni teatralnej oraz koncertowej. Obcowanie z muzyką, zwłaszcza wykonywaną na żywo stanowi istotny element dla wszechstronnego rozwoju psychicznego i intelektualnego dziecka. 

Efektem programu jest  poprawa jakości życia podopiecznych domów dziecka, zwiększenie dostępności do wydarzeń kulturalnych dla grupy dzieci i młodzieży oraz zmniejszenie negatywnych skutków przebywania w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych w aspekcie kulturalnym oraz terapeutycznym.

Tym samym efektem będzie poprawa jakości życia podopiecznych domów dziecka, zapoznanie dzieci z dobrami kultury polskiej, które w tej formie są niedostępne dla osób wykluczonych i pochodzących z mniejszych miejscowości. Udział w koncertach i warsztatach uwrażliwia oraz wspomaga proces usamodzielniania podopiecznych oraz przygotowania do wejścia w samodzielne życie, zmniejszenie stresu, poprawa zdrowia psychicznego i ogólnego stanu emocjonalnego oraz psychicznej równowagi uzyskana dzięki zaproponowanym zajęciom z muzykoterapii. 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Dostępna

Organizatorzy:
Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Wrocław
Klub Łącznik
Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych CZASOPRZESTRZEŃ we Wrocławiu
Paweł Lisiecki Quartet
Karkonoskie Stowarzyszenie Pomocy Dziecku i Rodzinie NADZIEJA

Jeleniogórskie Centrum Kultury

Zdrojowy Teatr Animacji

 

Mecenat:
SW Machines Polska
MKiDN
Narodowe Centrum Kultury
Gmina Wrocław
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego
ZAIKS
Z.A.W. STOART
WEPA Piechowice Sp. z o.o.

Patroni medialni:
JazzForum
JazzPress
TVP3
wroclaw.pl

Back to top
QR code for print with page url