Nagłówek strony

Idź do treści

Zbigniew Lewandowski Quintet “A New Opening”

“A New Opening” – w luźnym tłumaczeniu – „Nowe Rozdanie” to najnowsze dzieło wybitnego perkusisty jazzowego Zbigniewa „Levandka” Lewandowskiego. To album, który otwiera nowy etap artystycznej podróży muzyka po ponad pięćdziesięcioletniej pracy scenicznej. Na krążek składa się osiem autorskich utworów, skomponowanych przez Zbigniewa Lewandowskiego oraz saksofonistę kwintetu – Tomasza Pruchnickiego, opracowanych przez zespół podczas prób i koncertów przed wejściem do studia. To muzyczne dzieło jest swoistym świadectwem doświadczeń zebranych przez kilkanaście ostatnich lat, a także wspomnień artystów, którzy mieli wpływ na twórczość „Levandka” m.in. Chick Corea, Michael Brecker, Steve Gadd, Mike Stern, Janusz Skowron. Dwie z kompozycji na płycie są dedykowane: „Góralski Quartet” – Zbigniewowi Namysłowskiemu i „Afro Cuyaviak”- Zbigniewowi Jakubkowi.

W składzie Quintetu znajdują się wyjątkowi artyści o imponującym dorobku artystycznym, w tym Jakub Olejnik (kontrabas, gitara basowa), Tomasz Pruchnicki (saksofony, flety), Kenny Carr (gitara), Robert Jarmużek (fortepian). Ich zgrana współpraca, warsztat, ogromne doświadczenie i świadomość jazzowych kontekstów historycznych sprawiają, że album jest mocno osadzony w tradycji jazzowej, jednocześnie niosąc świeże spojrzenie młodszej generacji muzyków. 

 

Album „A New Opening” został zarejestrowany przez Ignacego Gruszeckiego w studiu Monochrom w Gniewoszowie w wrześniu 2023 roku.

Produkcja: Zbigniew Lewandowski Quintet

Mix – Przemysław Jarosz

Master – Voytek Kochanek,

Projekt okładki: Joanna Cybulka,

Producentka wykonawcza, fotografie: Marzena Cybulka.

Wydawca: Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Wrocław. 

Singiel promujący płytę: https://open.spotify.com/track/5PUgxrOan0qsbjZetYAvns?si=8f21e037b45041df

Współfinansowano ze środków ZAW STOART oraz Gminy Wrocław, a także sklepzycia.pl

Patroni medialni:

Polskie Radio Program II www.dwojka.polskieradio.pl

Jazzforum

Jazzkultura

Jazzpress

Jazzsoul

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Back to top
QR code for print with page url